poniedziałek, 21 marca 2011

Światowy Dzień Zespołu Downa - po raz szósty  Dla Wojtka po raz drugi. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa. Dlaczego własnie 21 marca? Otóż - zespół Downa nazywany jest również Trisomią 21, czyli oznacza, że w 21 parze chromosomów jest ten dodatkowy - trzeci.
  Down Syndrome International we współpracy z 45 krajami przygotowało na Światowy Dzień Zespołu film "Wpuść nas" ("Let Us In").  Warto obejrzeć filmik, osoby w nim są tak uśmiechnięte, że aż człowiek sam w odpowiedzi się uśmiecha. Jest też również mały Jaś z Polski. Powiem Wam, że muzyka, która służy za tło jest również rewelacyjna.
  Mam nadzieję, że znalazły się osoby, które miały ochotę obejrzeć ten filmik. Powiem Wam, że zespól nie jest taki straszny, jak go malują. Trzeba się tylko odpowiednio na niego otworzyć.
  Idę świętować z moim zespolakiem ... poczytam mu książeczkę, którą dostał w prezencie w dniu swojego święta. A jaka to książka? - o tym w jednym z kolejnych wpisów.

8 komentarzy :

 1. Bardzo sympatyczny i optymistyczny filmik. Dzięki - Ambasadorko Zespołu :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obejrzałam cały filmik, urzekł mnie, a tekst piosenki jest piękny. Taki prawdziwy - rzeczywiście, boimy się najbardziej tego, czego nie rozumiemy. Nie rozumiemy, bo do niedawna rodzice dzieci z Zespołem Downa ukrywali się przed społeczeństwem, tak jakby to był powód do wstydu. A przecież "czuję tak jak ty i tak jak ty boję się kolców".

  Lucynko. Jesteś dla mnie oknem do zrozumienia tego fenomenu. Dziękuję Ci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lucynko. Mam prośbę. Możesz przesłać mi link to filmiku na maila? Ponieważ coś mi się porobiło z moją przeglądarką i w ogóle go nie widzę, a bardzo chciałabym obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie wczoraj, gdy się dowiedziałam co to za dzień, miałam wejść na Twojego bloga i przesłać najlepsze życzenia dla Wojtusia, nie zdążyłam. Dziś spóźnione, ale jak najbardziej szczere życzenia, uściski i buziaki dla Wojtusia :***

  OdpowiedzUsuń
 5. Buziaczki dla Wojtusia. Dobrze, że został ustanowiony taki dzień, bo dla większości społeczeństwa, rozświetla problem zespołu. Nie jest to takie nieznane, a zatem nie takiego straszne i powoduje większą akceptację.

  OdpowiedzUsuń
 6. filmik optymistyczny ale i tak miałam łzy w oczach (płaczka ze mnie). Czy coś oznaczają numery na drzwiach, bo powtarzały się dwa 321 i 213?

  OdpowiedzUsuń
 7. Agulka - te liczby oznaczają ten dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze.

  Dziękuję Wam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wpadłam dziś po raz pierwszy i widzę, że tu zaglądać będę często:-)
  Spóźnione życzenia dla Wojtka:-)
  Pracuję na co dzień z dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną i z moich obserwacji wynika, że może i zespół Downa sporo zabiera, ale jedną cechą obdarza bardzo szczodrze: urokiem osobistym:-)

  OdpowiedzUsuń